Data publikacji: 2016-02-23

Celiakia - Nietolerancja glutenu bez tajemnic (cz. V) - Praktyczne zalecenia i wskazówki do stosowania na co dzień

Celiakia - Nietolerancja glutenu bez tajemnic - Praktyczne zalecenia i wskazówki do stosowania na co dzień

Wprowadzenie diety bezglutenowej

Eliminacja glutenu z diety nie jest łatwym zadaniem, ziarna zbóż glutenowych są bowiem używane do produkcji i przygotowywania wielu produktów spożywczych dostępnych na naszym rynku. Przed rozpoczęciem diety bezglutenowej warto zasięgnąć porady dietetyka i zdobyć rzetelną wiedzę z tego zakresu po to, aby nie doprowadzić do powstania niedoborów składników odżywczych i choroby.

Wszystkie zmiany w naszym jadłospisie powinny być przeprowadzane z głową a nie być jedynie odpowiedzią na modne trendy żywieniowe. Nie dla każdego eliminacja glutenu z diety może być dobrym rozwiązaniem.

Skąd brać produkty bezglutenowe?

Gotowe produkty bezglutenowe można dostać zarówno w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością jak i na półkach w supermarketach – są one coraz łatwiej dostępne, nadal jednak kosztują więcej od ich tradycyjnych odpowiedników. Należą do nich np. bezglutenowe pieczywo, makarony, płatki, ciastka, mąki.

Przetwory mięsne takie jak wędliny, pasztety i kiełbasy należy zaopatrywać się u sprawdzonych producentów lub wytwarzać je samemu w domu ze świeżego mięsa.

Mleko i produkty mleczne teoretycznie nie zawierają glutenu, ale do niektórych z nich dodaje się skrobię pszenną w celu uzyskania gęstej konsystencji. Jeśli chcemy mieć pewność, że dany produkt nie zawiera glutenu powinniśmy wybierać taki, który ma na opakowaniu znaczek przekreślonego kłosa (jest to oficjalne oznakowanie produktów bezglutenowych). Wątpliwości należy konsultować z lekarzem lub dietetykiem, można również uzyskać informację na temat składu u producenta żywności.



O czym warto pamiętać?

Ważne jest, aby uważnie czytać informacje zawarte na etykietach opakowań. Osoba chora na celiakię bezwzględnie powinna unikać wszystkich produktów zawierających w składzie pszenicę, żyto, jęczmień lub owies.

Szczególną ostrożność należy zachować przy wybieraniu koncentratów, konserw i tzw. półproduktów ze względu na częste występowanie w nich glutenu. Jeżeli na opakowaniu znajdują się poniższe sformułowania, oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem dany produkt zawiera gluten:

- białka roślinne, hydrolizowane białka roślinne (jeśli nie pochodzą ze zbóż naturalnie bezglutenowych)
- składniki mączne lub zbożowe (jeśli nie są wyprodukowane z surowców naturalnie bezglutenowych)
- słód (jeśli nie jest kukurydziany)
- skrobia modyfikowana (wymagana jest nazwa pochodzenia jeśli może zawierać gluten)
- guma roślinna (jeśli nie jest celulozowa, guar, arabska, ksantanowa lub jeśli nie jest to mączka chleba świętojańskiego).

Należy również uważać na mrożonki (zwłaszcza mieszanek warzywnych), ketchup, musztardę, suszone zioła w saszetkach, gotowe mieszanki przypraw, sosy warzywne, kostki bulionowe, warzywa konserwowe, konserwy mięsne, ryby w puszkach, sery żółte, napoje jogurtowe, piwo, produkty panierowane, kawę zbożową, niektóre alkohole, chipsy, nadziewane czekolady.

Zobacz także:

Autor:

Beata Jachno

specjalista dietetyk

Dietetyk dyplomowany, psychodietetyk, wykładowca dietetyki, specjalizuje się w dietoterapii chorób metabolicznych (w tym celiakii, PCOS, chorobach tarczycy, cukrzycy typu 2, chorobach układu krwionośnego) i kompleksowej terapii odchudzającej. Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami i ciągłe poszerzanie wiedzy zapewnia wysoką skuteczność i znakomite efekty współpracy. Strona WWW: www.chudini.com.pl

Spodobał Ci się artykuł? Poleć go swoim znajomym!



Prowadzisz gabinet? Może jesteś lekarzem?

Poznaj ofertę DoktordlaCiebie.pl i zobacz jakie efekty możesz uzyskać dzięki rejestracji w serwisie.

Zobacz szczegóły oferty