Data publikacji: 2015-10-14

Wizyta w gabinecie (cz. II) - Usuwamy bariery w komunikacji

Dwa punkty widzenia

Powitanie pacjenta w gabinecie mamy już za sobą. Wszyscy zajęli już swoje miejsca. Lekarz w bezpiecznej pozycji za swoim wielkim biurkiem, do tego zwykle zwrócony wzrokiem w stronę drzwi. Pacjent najczęściej siedzący plecami do drzwi na mniejszym krześle, przed biurkiem, na którym często brakuje miejsca by oprzeć rękę. Dziś skupimy się na tym co zrobić żeby pomimo tych i innych różnic wizyta była miłym doświadczeniem dla pacjenta.

Układ gabinetu

Zacznijmy od tego co na pierwszy rzut oka zobaczyliśmy w swojej głowie czytając poprzedni akapit. Właściwie odkąd pamiętam większość gabinetów, w których bywałem była zorganizowana w sposób zbliżony do opisanego powyżej. Oczywistym jest, że z punktu widzenia lekarza taki układ pomieszczenia niesie wiele korzyści. Rzecz jednak w tym, że dla pacjenta może się on wiązać z pewnym dyskomfortem. Mam tutaj na myśli w szczególności siedzenie tyłem do drzwi i barierę zwiększającą dystans w postaci masywnego biurka.

Jak zmniejszyć bariery nie wywracając całego gabinetu do góry nogami?

  1. Zadbaj o to by, na biurku, na linii lekarz pacjent nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty. Najlepiej jeśli klawiatura myszka i monitor będą znajdowały się w bok od tej linii. To samo dotyczy dodatkowych drobiazgów takich jak przyborniki na długopisy, segregatory, książki. Zostawiając miejsce przed pacjentem sprawiamy, że czuję się on pewniej ze względu przestrzeń przed sobą. Ponadto mamy lepszą możliwość obserwacji zachowań pacjenta.
  2. Zmniejsz dystans nie zmniejszając biurka. Kiedy chcesz przekazać istotną informację i zależy Ci w tym momencie na zmniejszeniu bariery pomiędzy tobą a pacjentem nachyl się w stronę pacjenta podczas swojej wypowiedzi. Dzięki temu zabiegowi bariera w postaci biurka zostanie w znaczącym stopniu zmniejszona. Nie rób jednak tego przesadnie Ważne by przestrzeń na linii lekarz pacjent była wolna.
  3. Usiądź na miejscu pacjenta i zobacz czy krzesło jest wygodne. Może się to wydawać pozornie mało istotne jednak wygodna pozycja pacjenta podczas wizyty może znacząco zmienić jego odczucia. Poza wygodą krzesło powinno być również stabilne, by podczas rozmowy pacjent mógł czuć się pewnie. Krzesło z zabudowanym oparciem dodatkowo w pewnym stopniu niweluje dyskomfort siedzenia tyłem do drzwi.

Wiedza

Fizyczne rozmieszczenie osób w gabinecie nie jest jedyną potencjalną przeszkoda w efektywnej komunikacji lekarza i pacjenta. Barierę może też tworzyć zbyt fachowy język używany przez lekarza. Ważne jest by pamiętać o tym, że większość pacjentów prawdopodobnie nie zna profesjonalnej terminologii medycznej. Może być wręcz tak, że jakieś mądre słowo wystraszy pacjenta lub nadmiernie ucieszy (dewitalizacja zęba brzmi nad wyraz optymistycznie). Ponadto pacjent, który nie zrozumie słów lekarza może nie prosić o wyjaśnię, ponieważ będzie się wstydził swojej niewiedzy. Po prostu wyjdzie niezadowolony z gabinetu.

Warto zatem używać jak najprostszego języka i kontrolnie, jeśli pacjent sam nie zadaje pytań, zapytać czy może coś jeszcze trzeba wyjaśnić lub doprecyzować . Dzięki temu mamy znacznie większą szansę, że komunikat, który chcieliśmy przekazać zostanie dobrze zinterpretowany przez pacjenta.

Sporym utrudnieniem w komunikacji może być również brak spójności przekazywanych komunikatów. Mam tu na myśli ton głosu, mowę ciała i faktycznie wypowiadaną treść przez lekarza, a także postawę i zachowanie podczas tego gdy mówi pacjent. Temat jest jednak dość obszerny i rozwinę go szerzej w osobnym artykule.

Zobacz także:

Autor:

Spodobał Ci się artykuł? Poleć go swoim znajomym!



Prowadzisz gabinet? Może jesteś lekarzem?

Poznaj ofertę DoktordlaCiebie.pl i zobacz jakie efekty możesz uzyskać dzięki rejestracji w serwisie.

Zobacz szczegóły oferty